Czego zakazuje się robić w lesie ?
- Wjazd do lasu, poruszanie się po lesie pojazdami samochodowymi i zaprzęgami dozwolone są wyłącznie drogami publicznymi i drogami leśnymi specjalnie oznakowanymi drogami prowadzącymi do:
- Ośrodków, obiektów i urządzeń turystycznych,
- Brzegów jezior, rzek o dużej frekwencji turystycznej,
- Terenów leśnych wyznaczonych do masowego przebywania ludności w celach wypoczynkowych, miejsc zabytkowych – historycznych i innych o szczególnych walorach.
- Ruch pieszy i rowerowy może odbywać się bez ograniczeń na tych terenach leśnych, na których nie obowiązuje trwały lub okresowy zakaz wstępu.
- Postój pojazdów mechanicznych na terenach leśnych jest dozwolony wyłącznie w oznakowanych miejscach postoju, na parkingach i terenach obiektów turystyczno-wypoczynkowych.
- W przypadku zakazu wstępu do lasu ze szczególnym zagrożeniem pożarowym zabroniony jest całkowicie ruch pieszy, konny, rowerowy oraz innymi pojazdami zaprzęgowymi i mechanicznymi na obszarach leśnych. Zakaz ten nie dotyczy dróg publicznych, terenów ośrodków wypoczynkowych, pól biwakowych oraz dróg dojazdowych do tych obiektów.
- Osoby udające się do lasu obowiązane są do zapoznania się z umieszczonymi przy drogach leśnych tablicami informacyjnymi, znakami drogowymi i innymi znakami regulującymi zachowanie i poruszanie się w lesie oraz do przestrzegania wynikających z nich nakazów i zakazów. Osoby te obowiązane są również do stosowania się do wskazówek i uwag pracowników PGL Lasy Państwowe w zakresie zachowania się w lesie.
- Na terenach leśnych oraz w odległości do 100 m od lasu niedozwolone jest:
- a. Biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami biwakowania oraz obowiązkami turystycznymi,
- b. Rozniecanie ognisk, pozostawienie lub porzucanie butelek i innych opakowań szklanych, palących lub tlących się przedmiotów, jak również niezgaszonych zapałek i niedopałków papierosów, korzystanie z otwartego płomienia oraz spalanie pokrywy gleby i pozostałości roślin,
- c. Palenie tytoniu w okresie od 1 marca do 31 października, z wyjątkiem dróg miejsc o odsłoniętej glebie mineralnej i obiektów turystyczno-wypoczynkowych,
- d. Używanie kuchenek turystycznych w miejscach do tego niewyznaczonych .
- Każda osoba przebywająca w lesie w razi zauważenie pożaru leśnego obowiązana jest bezzwłocznie wszcząć alarm w celu sprowadzenia do jego gaszenia pracowników leśnych, straż pożarną oraz inne osoby. Nikt nie ma prawa uchylać się od udziału w gaszeniu pożaru z wyjątkiem osób zwolnionych od tego obowiązku na podstawiem Ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
W skrócie:
- Zakaz rozpalania ognia i palenia tytoniu.
- Zakaz parkowania poza miejscami wyznaczonymi.
- Zakaz biwakowania poza wyznaczonymi miejscami.
- Zakaz zaśmiecania terenów leśnych.
- Zakaz niszczenia i uszkadzania roślinności.
- Zakaz używania sygnałów dźwiękowych.
- Zakaz wprowadzania psów bez smyczy.
Co zrobić gdy jesteś świadkiem pożaru.
Jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m²), a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia. W tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru,wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia. Następnie zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną lub służby leśne.
- Jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków:
- sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie -uciekaj,
- sprawdź, co się pali, ustal dokładny „adres” pożaru,
- niezwłocznie zawiadom osoby znajdujące się w strefie
- zagrożenia, zaalarmuj STRAŻ POŻARNĄ TEL. 998 , POLICJĘ TEL. 997, TEL. ALARMOWY 112 lub inne osoby funkcyjne(może to być wójt, sołtys, leśniczy lub strażnik leśny),
- podaj zebrane wcześniej informacje – cechy charakterystyczne pożaru (co się pali, gdzie, czy jest zagrożenie dla miejscowości),
- podaj swoje dane personalne: imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonisz.