Ruszyła druga edycja kampanii społecznej „CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ!” przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Słuchacze stacji radiowych, poprzez wzięcie udziału w konkursach organizowanych na antenach rozgłośni, będą mogli wygrać dualne czujniki czadu i dymu. Na potrzeby akcji MSWiA przygotowało specjalny spot dotyczący zagrożeń tlenkiem węgla i ogniem.
Tegoroczna akcja to już druga edycja kampanii społecznej MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym. Każdy z nas w obliczu zagrożenia czadem i ogniem powinien wiedzieć, jak prawidłowo zachować się, aby się przed nim uchronić. Dla każdego człowieka dom jest miejscem, w którym czuje się bezpiecznie.
Specjalny spot przygotowany przez MSWiA w prostych słowach obrazuje nam, z jakimi „przeciwnikami” mamy do czynienia. Czad (tlenek węgla) jest „cichym zabójcą” – jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Sam czad jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu zmarło 61 osób. Aby prawidłowo rozpoznać zagrożenie czadem, potrzebujemy specjalnych czujników. Trzeba pamiętać, że koszt zakupu czujnika dymu i czadu jest niczym, w porównaniu z ceną, jaką można zapłacić za brak tego urządzenia w chwili zagrożenia.
W ramach kampanii MSWiA słuchacze stacji radiowych, poprzez wzięcie udziału w konkursach organizowanych na antenach rozgłośni, mogą wygrać takie właśnie dualne czujniki czadu i dymu.
Stacje radiowe emitować będą spoty ostrzegające przed czadem i ogniem. Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP, a także Rzecznicy Prasowi KW PSP, gościć będą na antenach stacji radiowych, gdzie opowiedzą o głównych zagrożeniach związanych z sezonem grzewczym.
W związku z kampanią ministerstwo przekazało Polskiemu Radiu Koszalin 18 czujników czadu i dymu, które można wygrać na antenie Radia w dniach 04.01. – 13.01. Pierwsze czujki zostały rozdane w dniu 4 stycznia. Gościem Dariusza Pawlikowskiego i Krzysztofa Plewy w porannym Studiu Bałtyk był Komendant Miejski PSP w Koszalinie st. bryg. mgr inż. Mirosław Pender, który opowiedział słuchaczom o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla, o najczęstszych przyczynach jego powstawania oraz o możliwościach zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom związanym z czadem. Ponadto komendant poinformował słuchaczy o trwającej kampanii MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!”.
Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Koszalin