Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie

Ćwiczenia nocne o kryptonimie: "Zima 2017"

DSC00234

13,14,15 grudnia br. na zbiorniku retencyjnym w Koszalinie przy ulicy Sybiraków odbyły się ćwiczenia pod nazwą "Zima 2017", których celem było doskonalenie działań ratowniczych na akwenach wodnych w stopniu podstawowym oraz specjalistycznym w warunkach zimowych w porze nocnej.

Scenariusz ćwiczeń zakładał zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Koszalinie o topiącej się osobie na akwenie wodnym. Do zdarzenia zadysponowana została JRG nr 2 w Koszalinie, która przy pomocy sprzętu do ratownictwa wodnego podjęła osobę poszkodowaną z wody, w trakcie rozpoznania ustalono że w wodzie mogą przebywać jeszcze dwie osoby z którymi uratowany poszkodowany stracił kontakt. Na miejsce została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG nr 1 w Koszalinie w celu przeszukania zbiornika przez nurków. Równocześnie z działaniami nurków prowadzone były przeszukiwania linii brzegowej i pobliskiego terenu. Osobom poszkodowanym (1. uratowany z powierzchni wady, 2. wyciągnięty z wody przez nurka, 3. odnaleziona w pobliżu zbiornika) została udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc i aplikacyjnie zostały przekazane PRM będącemu na miejscu.

W trakcie ćwiczeń realizowane były działania ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym przez JRG nr 2 oraz działania specjalistyczne przez JRG nr 1. Ćwiczenia były doskonałym elementem organizującym współprace dwóch JRG. W sumie w trakcie trzech dni ćwiczeń udział wzięło 13 zastępów straży pożarnej, 49 strażaków stanowiących obsadę 3 zmian służbowych. 

 

 

  • DSC00228
  • DSC00230
  • DSC00231
  • DSC00234

Zdjęcia: JRG nr 2 w Koszalinie.
Tekst: st. kpt. Bartłomiej Góral  

© 2017 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie i tworzenie stron internetowych Koszalin