Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie

VII Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu koszalińskiego w kwalifikowanej pierwszej pomocy „Biec by pomóc – Polanów 2017”

Zawody zostały rozegrane w dniu 7 października 2017 r. na terenach rekreacyjnych nad zalewem w Polanowie.    Do udziału w zawodach przystąpiło dziesięć sześcioosobowych drużyn reprezentujących jednostki OSP lub gminy. Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej objął te zawody patronatem honorowym i ufundował nagrodę oraz puchar za I miejsce.  

Klasyfikacja końcowa zawodów wyglądała następująco:

I - Miejsce – Puchar Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zdobyła Ochotnicza Straż Pożarna w Biesiekierzu

II – Miejsce – Puchar Starosty Koszalińskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Będzinie

III – Miejsce – Puchar Burmistrza Polanowa Ochotnicza Straż Pożarna w Niedalinie

Kolejne miejsca zajęły: 4. OSP Sianów, 5.Reprezentacja OSP gminy Bobolice, 6. OSP Świeszyno, 7. OSP Strzekęcino, 8. zarówno OSP Żydowo jak i OSP Polanów, 10. OSP Wyszewo.

Celem zwodów było przede wszystkim mobilizowanie do intensywnego szkolenia, ocena stanu wyszkolenia ratowników OSP, utrwalenie nabytej wiedzy i umiejętności oraz doposażenie jednostek w sprzęt do ratownictwa medycznego poprzez nagrody, które otrzymały wszystkie drużyny. Każda interwencja była oceniana przez zespół sędziowski, złożony z doświadczonych ratowników medycznych pod przewodnictwem sędziego głównego druha Michała Pelca. Wszyscy zawodnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas zainscenizowanych zdarzeń a także wiedzą medyczną niezbędną do  rozwiązania testu. Zawodnicy ćwiczyli całym 6-osobowym zastępem, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych akcji, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, pozorujących następujące zdarzenia:

 1. Masowy wypadek komunikacyjny: zderzenie dwóch aut osobowych z udziałem dziesięciu poszkodowanych, w tym kobiety w zaawansowanej ciąży i dzieci.
 2. Upadek z drabiny, poszkodowany doznał urazu kręgosłupa, świadkowie zdarzenia wpadli w panikę i utrudniali pracę ratowników.
 3. Pomoc nieprzytomnemu strażakowi w strefie zadymienia. Niezbędna była ewakuacja manekina, symulującego poszkodowanego strażaka z pomieszczenia realnie zadymionego do strefy bezpiecznej przez 2 ratowników wyposażonych w aparaty oddechowe a następnie udzielano kwalifikowanej pomocy.
 4. Udzielanie pomocy rannemu w wyniku ran odniesionych podczas zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Niezbędna była m.in. współpraca z dowódcą jednostki antyterrorystycznej obecnej na miejscu akcji.
 5. Zadławienie podczas posiłku. Scenę odgrywało dwoje pozorantów a w dalszej sekwencji zdarzenia używano specjalistycznego fantomu do nauki tzw. rękoczynu Heimlicha lub fantomu do resuscytacji.
 6. Wypadek dziecka nad wodą. Na miejscu zdarzenia okazywało się, że dziecko jest nieprzytomne a jego opiekunka może porozumiewać się wyłącznie w języku angielskim. W trakcie udzielania kwalifikowanej pomocy w tej scenie ratownicy mogli odnaleźć i wykorzystać defibrylator.  

Zawody zgromadziły duże grono gości i widzów, wśród których szczególnie wyróżniali się licznie przybyli młodzi druhowie z młodzieżowych drużyn pożarniczych gminy Będzino. Organizatorami zawodów byli Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej
w Koszalinie, Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Medycznego w Koszalinie, Urząd Miejski w Polanowie, Nadleśnictwo Polanów, Urząd Miasta Koszalina, Fundacja „Pomocna Straż”, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koszalinie.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Koszalin

 • DSC08037
 • DSC08063
 • DSC08075
 • DSC08080
 • DSC08093
 • DSC08108
 • DSC08110
 • DSC08119
 • DSC08128
 • DSC08132
 • DSC08202
 • DSC08207
 • DSC08214
 • DSC08223
© 2017 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie i tworzenie stron internetowych Koszalin